Prof. Bogusław Pacek

Gdańskie Stowarzyszenie Jaś i Małgosia

Prof. Bogusław Pacek

Profesor zwyczajny w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, generał dywizji w stanie spoczynku, doktor honoris causa Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy.

Absolwent studiów humanistycznych w Uniwersytecie Gdańskim . Pracował w macierzystej uczelni jako filolog. W czasie studiów i pracy w Uniwersytecie Gdańskim – aktywny animator kultury studenckiej. M.in. prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego, kierownik organizacyjny klubu „Wysepka”, organizator przeglądów teatralnych i filmowych, kabaretonów, dni uczelni itp.

W latach 1979-2014 był oficerem WP, zajmował m.in. stanowiska Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, był też  :  Zastępcą Dowódcy Operacji Wojskowej UE w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, Asystentem Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, Radcą Ministra Obrony Narodowej, Rektorem Akademii Obrony Narodowej, Doradcą NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie.

W 1990 roku doktoryzował się w naukach humanistycznych a w 2009 został doktorem habilitowanym nauk wojskowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. Równolegle ze służbą wojskową od 1990 roku pracował jako wykładowca psychologii i przedmiotów z zakresu nauk politycznych i nauk o bezpieczeństwie w Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Gdańskim, Pomezańskim Kolegium Teologicznym, Szkole Wyższej TWP - Wszechnica Polska, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Akademii Obrony Narodowej.  Jest autorem ponad 20 książek oraz ok. 200 artykułów naukowych . Był organizatorem wielu konferencji naukowych, kierownikiem i uczestnikiem programów badawczych. Uczestniczył i nadal uczestniczy w komitetach naukowych polskich i międzynarodowych magazynów i konferencji naukowych. W latach 2014–2016 członek Senior Advisory Council PfP Consortium. Zasiadał w 7-osobowym międzynarodowym zespole zarządzającym SAC (organizacja dla uczelni i instytutów badawczych z 80 państw świata zajmujących się bezpieczeństwem). W latach 2014–2015 był reprezentantem Polski - członkiem Rady NATO ds. Nauki (NATO Science and Technology Board-STB). W latach 2013–2016 był członkiem Rady Naukowej Bałtyckiej Akademii Obrony w Estonii (BALTDEFCOL). Przez wiele lat był felietonistą "Polski Zbrojnej", "Świata Elit” i „Twojego Wieczoru”. 30 czerwca 2014 odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską.Jest Honorowym Obywatelem Rypina.W2015 roku został Pomorzaninem Roku zwyciężając w plebiscycie Homo Popularis TVP Gdańsk, Radia Plus i "Twojego Wieczoru". Od 2017 do 2020 roku był  członkiem Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Od 1 marca 2018 – profesor zwyczajny Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. 28 maja 2019 r.został wyróżniony  przez Radę Naukową Uniwersytetu Sił Powietrznych im. Iwana Kożeduba w Charkowie, w  uznaniu zasług naukowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego oraz obronności, aktywnej działalności w ramach programu DEEP NATO oraz osobistego udziału w rozwoju edukacji i nauki Uniwersytetu -nadaniem tytułu doktora honoris causa.  Jest kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Krzyża Wojskowego oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony również Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz francuskim Krzyżem Oficerskim Orderu Narodowego Zasługi.


 

dla dzieci

DLA DZIECI

 

 

 

dla dzieci

DLA MŁODZIEŻY

 

 

 

dla dzieci

DLA DOROSŁYCH

 

 

 

dla dzieci

DLA SENIORA

 

 

 

Adres

Gdańskie Stowarzyszenie "Jaś i Małgosia"
ul. Gdyńskich Kosynierów 11,
80-866 Gdańsk

Kontakt

tel: +48 501 487 037
email: biuro@jasimalgosia.org.pl

nr konta:
13 1940 1076 3039 7808 0000 0000

Social media

gait

Copyright © 2024 Gdańskie Stowarzyszenie Jaś i Małgosia. Wszelkie prawa zastrzeżone.